Mít doma vyčleněný samostatný prostor pro odpočinek si přeje asi každý z nás. V dnešní době už koupelna, sprchový kout, v lepším případě vana a svíčky, pro dokonalou relaxaci a regeneraci nestačí. Požadavky a trendy zdravého a luxusního bydlení jsou dnes úplně jinde, než byly před deseti a více lety. Odpočinková zóna, často nazývaná domácí wellness, tak často vychází z oblíbených hotelových wellness a obsahuje všechny wellness prvky, které mají její majitelé nejraději.
5 výhod domácího wellness
Poprvé se lidé s wellness setkávají na dovolené. Více nebo méně vybavené wellness bývá snad už v každém lepším hotelu nebo penzionu. Ostatně víkendový wellness pobyt patří právem mezi jeden z nejoblíbenějších způsobů trávení volného času.
Rozhodnutí pořídit si vlastní wellness většinou zraje nějakou dobu. Není se čemu divit – není to ani jednoduchá, ani levná záležitost. Abychom vám rozhodnutí usnadnili, připravili jsme pro vás seznam výhod, které domácí wellness má:
- Užívejte si a relaxujte kdykoli vás napadne. Saunujte se než jdete spát, dejte si rychlou vířivku hned po probuzení, než jdete do práce.
- V domácím wellness máte úplné soukromí. Nikdo cizí se na vás nemačká, nikdo vás neruší. Jen doma máte jistotu 100 % čistoty.
- Nikdo po vás nechce platit vstupné. Vždyť jste doma!
- Do wellness se nemusíte trmácet autem desítky kilometrů tam a potom zase zpátky. Vždyť vířivku i saunu máte pár kroků z obýváku či ložnice.
- Své vlastní wellness si vymazlíte podle svých představ a přání. Slaďte design sauny s obložením vířivky, zabezpečte saunová kamna před dětmi, zvolte si druh světel nebo audiosystém do odpočívárny či parní lázně. Možností je téměř nekonečně mnoho…
První úvahy o domácím wellness
Představte si, že vše co si tak rádi užíváte v nejdražších hotelových wellness můžete mít doma. Jen velikostně přizpůsobené vašim prostorovým možnostem.
Milujete příjemně teplou vodu plnou bublinek, které masírují každý kousek vašeho těla? Dělá vám dobře horký vzduch a odpočinek ve finské sauně? Nebo máte raději léčivé infrapaprsky v infrasauně a cítíte se po nich tak dobře, že byste mohli skály lámat?
Pak je ideální chvíle začít přemýšlet o vlastním domácím wellness.
Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že wellness není jen účelná místnost podobná koupelně, ale speciální prostor, kde má každý člen rodiny právo na úplné soukromí, kde můžete nabrat nové síly, dokonale si odpočinout a zrelaxovat se, jste na nejlepší cestě k pochopení toho, že wellness není jen slovo, ale celý životní styl.
Pravdou je, že najít alespoň kousek místa lze ve starším domě o něco hůře, než pokud jste zrovna ve stádiu navrhování plánů domu nového. Ale vše se dá řešit. Nejdůležitější je, ujasnit si, jaké wellness prvky chcete využívat a jak velký je váš rozpočet.
Od toho se totiž bude odvíjet vše ostatní.
Co je vlastně to wellness?
Když se rozhlédnete okolo sebe tak si všimnete, že wellness je dnes téměř vše. Od wellness hotelu, wellness dovolené, wellness jogurtů až po wellness šunku u vašeho řezníka. Ve své podstatě ale slovo wellness znamená soulad duše, mysli i těla.
Podle slovníku je wellness stav, kdy se člověk cítí dobře po psychické i fyzické stránce.
V tom co děláme my, vnímáme wellness jako pevně daný prostor, který je vybaven technickými zařízeními, které napomáhají plnohodnotné relaxaci a odpočinku. Od sauny, přes vířivku až po parní kabinu a třeba nerezový bazén.
Wellness můžete mít v interiéru v domě i bytě, v zahradním domku nebo venku – na terase nebo na zahradě. Záleží jen na tom, jaké máte představy a přání.
Nejmenší a levné domácí wellness nejčastěji obsahuje finskou saunu, ochlazovací vědro nebo sprchu a lehátko pro odpočinek. To vše se vejde na plochu pár metrů čtverečních – vždyť nejmenší rodinné sauně pro 4 osoby stačí půdorys 220 x 200 cm a výška stropu 210 cm.
Na druhé straně je luxusní wellness v rodinném domě, které je složeno z hydromasážní vířivky, tepidaria s vyhřívaným keramickým lehátkem, prosklené luxusní sauny, kneippovy lázně a ochlazovací sprchy (více si o této realizaci můžete přečíst v našich referencích).
Kolik wellness stojí a co vše obnáší?
Nebudeme si nic nalhávat. Pořízení domácího wellness je finančně náročné a je potřeba počítat s investicí v řádech statisíců. Kolik to přesně bude je závislé na vybraných funkčních prvcích a celkové náročnosti řešení.
Od prvních skic návrhů wellness je nutné postupovat promyšleně a koncepčně. Rozhodně doporučujeme oslovit od samotného začátku odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti s navrhováním i stavbou wellness.
Vymyslet prostorové uspořádání wellness prvků není jednoduché a mělo by mít vždy určitý řád a pravidla. Tzv. suché i mokré části wellness by na sebe měly logicky navazovat. Důležitá je i energetická náročnost – nikdo přeci nechce platit za energie více, než je nezbytně nutné.
Stavba wellness tedy začíná podobně, jako každá jiná stavba. Od prvních návrhů přes počítačové vizualizace, přes stavební přípravu, hydroizolace, až po výběr konkrétních wellness prvků a jejich instalaci, propojení a zprovoznění.
Čím je wellness lépe promyšlené, tím je méně náročné na energii a na údržbu. Správná prostorová dispozice a volba materiálů je naprosto klíčová.
Pokud o svém vlastním wellness přemýšlíte, nabízíme vám nezávaznou konzultaci a poradenství. Jednotlivé prvky, jako jsou sauny, infrasauny, vířivky, parní lázeň atd si také můžete prohlédnout a vyzkoušet v našem wellness showroomu v Praze Uhříněvsi.
Domluvte si schůzku, rádi s vámi probereme vaše představy a přání!