Wellness Vision

Sauna je královnou každého wellness. Malého i toho velkého, veřejného. Prozradíme vám, jaký druh dřeva by se měl používat na místa, kterých se v sauně dotýkáte. A třeba i to, proč se nevyrábí sauny ze skla nebo kamene.

Bez dřeva není sauna

Předchůdkyně moderní sauny byste možná ani nepoznali. Bývala to malá místnost, která měla ve svém středu ohniště obložené velkými kameny. Kdo se chtěl saunovat, nanosil dřevo, roztopil oheň a čekal. Často i několik hodin. Až oheň dohořel, místnost se vyvětrala od kouře a šlo se saunovat.

Z rozpálených kamenů ohniště sálalo horko. Stěny byly zakouřené a všude byl cítit kouř. Ale i tyto jednoduché sauny byly nesmírně oblíbené. A co teprve kdyby naši předchůdci znali sauny dnešní. Sauny, kde stačí na barevném displeji navolit požadovanou teplotu a o nic dalšího se není třeba starat.

Saunování je relax

Současné sauny pocházejí z Finska. Principem i konstrukcí jsou po staletí stejné a příliš se nezměnily. Přibylo více technologie, jednodušší ovládání i údržba, ale hlavní materiál pro stavbu sauny zůstavá po staletí stejný – dřevo.

Dřevo má vlastnosti, které žádný jiný materiál nenabízí. Je skvělý izolant a dokáže rovnoměrně vstřebávat tepelnou energii. Vždyť teploty v sauně často překračují i 100 °C. Dřevo také výborně absorbuje vlhkost, která v sauně vzniká při polévání saunových kamenů vodou.

Saunujte se svými nejbližšími a užijte si společný čas

Dřevo je dostatečně pevné, aby poskytlo konstrukci sauny potřebnou stabilitu a nosnost. Tlumí a pohlcuje zvuk, proto je v sauně příjemné ticho a klid (tedy pokud v ní zrovna nejste s někým, kdo si nutně potřebuje povídat).

Člověk vnímá dřevo všemi smysly a má k němu podvědomou náklonnost. Asi nenajdete nikoho, kdo by neměl dřevo rád. Jen dřevěné materiály dokáží udržet v sauně požadované mikroklima – optimální teplotu, vlhkost. A každé dřevo příjemně voní…

Finské sauny mohou mít stěny prosklené nebo z keramiky či kamenného obkladu. Ale vždy musí mít alespoň dvě stěny dřevěné: kvůli optimálnímu prostředí uvnitř sauny. Bez dřeva ho nikdy nelze dosáhnout. Skleněná sauna by se přehřívala a nikdo by v ní dlouho nevydržel.

Venkovní sauna bude na vaší zahradě krásná

Jaké dřevo bude pro vaši saunu to pravé?

Každý konstruktér sauny musí dodržovat základní pravidla. Například to, že pro stavbu sauny nejsou vhodné dřeviny z evropských lesů. Naše borovice, modřín i smrk obsahují příliš velké množství silic a při zahřátí by vám ze stěn sauny stékala smola. Bukové nebo dubové dřevo je zase příliš tvrdé a obě mají velkou tepelnou vodivost, takže byste se popálili.

Saunování má bláhodárný vliv na naše zdraví

Jako optimální surovina pro stavbu sauny slouží dřevo ze skandinávských nebo sibiřských lesů. Pro luxusní sauny se používá i dřevo z exotických zemí. Všechny tyto dřeviny mají vyšší hustotu (pomalu rostou, takže mají malé přírůstky), jsou pevné, homogenní a nekroutí se ani při vysoké vlhkosti.

Pojďme si vhodné druhy dřeva představit podrobněji.

Skandinávský smrk

Poznáte ho snadno. Je světlý a má relativně hodně tmavých, ale malých a pevných suků. Používá se kvůli svému přirozenému vzhledu a je cenově nejdostupnější. Vlivem tepla a času postupně mírně žloutne. Používá se hlavně na vnitřní obložení sauny.

Smrk

Sibiřský modřín

Pro saunu ideální dřevo a to jak pro vnitřní tak vnější obklad, kde se zejména používá. V drsném podnebí Sibiřských lesů roste modřín velmi pomalu, proto má vysokou hustotu dřeva, úzké letokruhy a je velmi odolný proti hnilobě.

Modřín

Osika

Světlé, vzhledově jemné a exkluzivní dřevo s neznatelnou kresbou a prakticky bez suků. Má výtečné absorbční schopnosti a je chladné i při vysokých teplotách. Proto se často využívá jako vnitřní obklad sauny, ale i na lavice nebo opěrky.

Osika

Olše

Dřevo olše se dříve využívalo ke stavbám mostních konstrukcí. Jedná se o velmi pevné a málo pružné dřevo. Jeho barva je hnědo-růžová a letokruhy málo znatelné, v kresbě se občas vyskytne tmavší linka, což dává olši neopakovatelnou jedinečnost.

Olše

Hemlock – kanadský jedlovec

Sauna z hemlocku vypadá úžasně. Dřevo je bez suků, neobsahuje téměř žádné pryskyřice a má výrazně načervenalou až světlehnědou barvu. Hemlock je charakteristický minimálními zarůsty, což jsou tenké proužky, které elegantně zvýrazňují strukturu dřeva.

Hemlock

Abachi – africká vrba

Lepší dřevo na saunové lavice, podlahu nebo opěrky zad či hlavy nenajdete. Abachi má velmi nízkou tepelnou vodivost, což znamená, že se špatně vede teplo a při styku s lidskou pokožkou nepálí. Dřevo africké vrby se neohřívá ani při vysoké teplotě, která v sauně panuje. Barevně je abachi velmi světlé a bez suků.

Abachi

Kanadský cedr

Nejvoňavější dřevo, ze kterého můžete mít saunu. Díky velkému množství esenciálních olejů kanadský cedr příjemně voní i mnoho let po prvním zapnutí sauny. Má tmavou červeno-hnědou barvu s výraznou kresbou a je bez suků. Perfektně izoluje a odolává vlhkosti. Používá se na stavbu luxusních saun, zejména na vnější obklad.

Cedr

Lípa

Smetanové dřevo bez suků a stejnoměrnou hustotou jemně znatelných letokruhů. Lipové dřevo prý dokáže odvádět z lidského těla negativní energii. V každém případě je ale sauna z lipových fošen originální a v žádné jiné nebudete mít tak blízko k přírodě.

Lípa

Thermo olše

Speciální úprava olšového dřeva opálením. Takové dřevo má stejné vlastnosti jako klasická olše, ale díky tepelné úpravě má mnohem delší životnost a lépe odolává vlhkosti. Navíc díky kartáčování vyniknou drobné linie kresby.

Thermo olše

Thermo abachi

Přepálené dřevo abachi (africké vrby) je odolnější než to obyčejné. A myslíme si, že i krásnější – díky této povrchové úpravě má tmavší barvu, která se skvěle hodí pro interiér moderních saun.

Thermo abachi

Nejste si jisti, které dřevo bude pro vaši vysněnou saunu to pravé? Přijďte si prohlédnout vzorky i skutečné sauny do našeho saunového showroomu!

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10