Mít své domácí wellness s vířivkou, saunou či odpočívárnou dnes už není nic neobvyklého. Pokud jste ve fázi, kdy své soukromé wellness plánujete, pomůžeme vám s výběrem vhodných materiálů, které jednotlivé relaxační prvky v daném prostoru designově sjednotí. Zkrátka, aby nakonec vaše wellness nedopadlo jako když pejsek s kočičkou vařili dort – jednotlivé části jsou skvělé, ale dohromady tvoří rozpačitý celek.
Na trendy neberte ohled! Nebo jen maličko. Důležitá je nadčasovost.
Snad všechny články o domácím wellness na míru píší o tom, že design by měl být moderní a trendy.
S tím se dá souhlasit, ale designéři se někdy nechávají až příliš unášet vlastní fantazií a nakonec jen vy sami budete v daném prostoru žít a relaxovat mnoho let. A většinou se životnost wellness uvádí na desítky roků.
Při schvalování návrhů vašeho soukromého wellness proto dejte přednost střídmosti, eleganci, delší životnosti a hlavně snadné údržbě.
Protože například skleněná stěna u sauny nebo sprchy je ve všech aspektech nádherná. Jen vyžaduje pravidelnou péči a údržbu.
Tím však nechceme říci, že by se při navrhování a stavbě wellness neměly používat moderní materiály. Naopak! Vaše wellness si zaslouží spoustu skvělých nápadů a více fantazie! Jen chceme naznačit, že méně je někdy více a co je moderní dnes, nemusí být praktické do budoucna.
Jen si vzpomeňte na lesklé povrchy dvířek v kuchyních, které „frčely“ ještě před pár lety. Nyní se návrháři vrací zpět k tradičním materiálům, které přeci jen nevyžadují každodenní leštění a které nejsou tak náchylné na poškrábání a jsou celkově praktičtější.
A když navrhujeme domácí wellness, tak od počátku myslíme na to, aby vám dobře sloužilo nejen za rok, ale i za deset let. A abyste jeho údržbou netrávili více času, než je nezbytně nutné.
Sauna? Infrasauna? Vířivka? Nebo parní lázeň? A za kolik peněz?
Vaše privátní wellness je především prostorem, kde se budete setkávat společně se svojí rodinou.
Měli byste se v něm proto cítit přirozeně, protože jen tak bude moci plnit svoji relaxační a odpočinkovou funkci. Budete v něm čerpat nové síly a dobíjet energii. Společně s těmi, které máte nejraději.
Když přemýšlíte o domácím wellness, měli byste si od samotného počátku ujasnit 2 nejpodstatnější věci:
- Jaké chcete wellness prvky (sauna / infrasauna / parní lázeň / vířivka…)
- Kolik za to vše chcete dát peněz
Wellness prvky:
- Finská sauna (tradiční způsob relaxace, srdce každého wellness)
- Infrasauna (dokonalé prohřívání těla již za vteřinu po zapnutí)
- Kombinovaná sauna (finská sauna a infrasauna v jedné kabině)
- Biosauna (vyšší vlhkost vzduchu, nižší teploty a vůně bylinek)
- Parní kabina (horká pára, která léčí a uzdravuje)
- Bazén (na plavání i takové to domácí čvachtání, bazény dodáváme jen jako součást wellness)
- Vířivka (masáže v teplé vodě plné bublinek)
- Ochlazovna (nesmí chybět u žádné finské sauny)
- Odpočívárna (protože po každé wellness proceduře byste měli odpočívat)
- Kneippova lázeň (nepřekonatelná kombinace teplé a studené vody)
Více se o jednotlivých wellness produktech dočtete zde.
S rozhodováním, co vše bude součástí vašeho wellness, vám rádi poradíme. Celkově ale platí, že dobré wellness by mělo obsahovat jak mokré (vířivka, parní lázeň, ochlazovna…), tak suché prvky (infrasauna, odpočívárna…).
Ale abyste si mohli udělat lepší představu například o tom, jaký je rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou, doporučíme vám návštěvu našeho wellness showroomu. Tam si budete moci jednotlivé wellness prvky nejen prohlédnout, ale i nezávazně vyzkoušet na vlastní kůži.
Styl. To je to, co hledáte.
Hledání ideálních materiálů pro vaše wellness začíná volbou celkového stylu. V designu wellness se projevují 3 nejoblíbenější styly:
Moderní: velké jednotící plochy, velkoformátová dlažba, elegantní linie, kov, sklo, kámen
Orientální: mozaiková dlažba, kombinace i výrazných barev, dekorace, podobně jako např. v tureckých lázních
Rustikální: důraz na přírodní materiály a jejich řemeslnou úpravu s viditelnou strukturou, syrové dřevo, kámen, zemité jemné tóny barev podobně, jako ve staré chalupě
Pamatujte na to, že tyto styly by se neměly nepromyšleně prolínat a kombinovat. Styl je svébytný. Měl by být dominantní a současně jednotící pro všechny prvky ve vašem wellness. Aby nevznikl ten pověstný rozpačitý dort, o kterém jsme psali na začátku.
Keramika
Kachličky a obklady zná každý. U domácího wellness se obklady musí vyrovnávat s obzvlášť velkými změnami teplot – například ve finské sauně panují teploty kolem 100 °C oproti tomu v ochlazovně, kde se používá tradiční led, mají stěny teplotu jen lehce nad bodem mrazu.
Proto je nutné při volbě vhodného materiálu pro obklad stěn nebo podlahy myslet na to, že do wellness musí být keramika velmi kvalitní. My s oblibou používáme výrobky rodinné manufaktury Sommerhuber, která produkuje keramiku nejvyšší kvality a přímo se specializují na wellness produkty.
Keramické obklady jsou asi nejčastější materiál pro realizaci wellness.
Dřevo
Správná volba dřeva je u wellness naprosto klíčová. Například finská sauna by bez kvalitního dřeva nikdy nebyla tím, čím je. Dřevo jí poskytuje typické vlastnosti a vytváří vhodné prostředí.
Jen přírodní dřevo si ze všech materiálů nejlépe poradí s častým střídáním teplot, vysokou vlhkostí vzduchu a kondenzující vodou.
Dřevo je skvělý izolant, dokáže perfektně absorbovat teplo a udržet ho tam, kde ho chceme mít. Například v sauně. Proto by měla být minimálně polovina stěn sauny dřevěná.
Používáme tyto druhy dřeva:
- Skandinávský smrk (skvělá kombinace užitných vlastností a dobré ceny)
- Kanadská borovice (někdy se jí říká Hemlock,vyznačuje se vysokou odolností)
- Cedr (král mezi dřevy, používáme do luxusních wellness, obsahuje vonné silice)
- Africká vrba (aneb Abachi, používá se na sedátka a opěrky, nikdy nepálí)
- Osika (zcela bez suků, jemné a elegantní dřevo)
Kámen
Pro realizaci našich wellness na míru hojně využíváme přírodní i umělý kámen, většinou jako obklad stěn.
V poslední době roste zájem klientů o speciální rakouské desky Rohol z pravého kamene. Díky rozsáhlé škále barevnosti a povrchů kamenných desek se můžeme v maximální míře přiblížit barevností kamene například keramickým obkladům na podlaze a celé wellness tak dokonale sjednotit.
Mezi kámen počítáme i solné cihličky z pravé himalájské soli, které s oblibou používáme jako část stěny (často podsvětlenou) do finské sauny.
Dřevoplast
Tento materiál uvádíme spíše pro úplnost, v našich realizacích wellness jej využíváme minimálně.
Jde o kombinaci dlouhé životnosti a odolnosti plastu se vzhledem přírodního materiálu – nejčastěji dřeva. Používá se nejčastěji na obložení podlah okolo bazénů nebo obložení vířivek, zkrátka všude tam, kde by pravé dřevo nemělo požadovanou životnost.
Sklo
Moderní styl wellness vyžaduje velké prosklené plochy, které rozšiřují prostor a vyznačují se extrémní elegancí. Sklo v interiérech je samozřejmě vždy bezpečnostní a vyráběné na zakázku.
Jedinou nevýhodou skla je nutnost časté a pečlivé údržby. Ale my i naši klienti se shodneme v tom, že luxusní dojem za trochu toho čištění stojí.
A co barvy?
Domácí wellness je místem, kde budete odpočívat. Vyvarujte se proto jasných a křiklavých barev. Volte barvy tlumené, které navodí tu správnou pohodu, klid a bezpečí.
Ideální barvy jsou béžová a odstíny hnědé, zelená a světle žlutá. Inspiraci hledejte v podzimní přírodě – to jsou ty ideální barvy pro vaše budoucí domácí wellness, kde se vám bude skvěle odpočívat.