Domácí vířivka už dnes není rozmar milionářů, ale přesně zapadá do zdravého životního stylu. Během celého roku ji mohou využívat nejen dospělí, ale i děti. Vířivka pomáhá posilovat imunitní systém, dokonale udrží v kondici váš pohybový aparát, hodí se pro rehabilitaci unavených svalů po tréninku nebo po nemoci. Pokud si myslíte, že výběr vířivky je snadná záležitost, možná si nejdříve přečtěte tento článek.
Venkovní vířivka je lepší než vnitřní
Ano, opravdu jsme o tom přesvědčeni. Většině vířivek na trhu je jedno, kam je postavíte, jsou tak už vyrobeny. Dobře budou fungovat na terase, ale i doma v koupelně či v samostatné místnosti, která bude sloužit jako domácí wellness.
Zahradní vířivka se vám bude mnohem snadněji instalovat a nebudete se muset starat o cirkulaci vzduchu (větrání vlhkosti) než kdyby byla v domě či v bytě v nějaké místnosti. Venkovní vířivku snadněji vypustíte – vodu můžete klidně odvést do přírody a dobře poslouží k zalévání keřů či trávy.
Celoroční využívání venkovní vířivky má navíc své kouzlo: užijete si západy slunce, noční oblohu plnou hvězd nebo budete moci z vyhřáté vody sledovat pomalu se snášející vločky sněhu. Splynutí s okolní přírodou nebylo nikdy příjemnější.
Vhodné místo je základ vaší spokojenosti
Ještě než začnete s výběrem vířivky, přemýšlejte o tom, kde byste ji chtěli mít. Whirlpool potřebuje rovné a pevné podloží. A pozor: hmotnost vířivky s vodou může přesáhnout i 1000 kilogramů, takže dřevěná nezpevněná terasa ji určitě neunese.
Provoz čerpadel není zcela bezhlučný, proto nedoporučujeme umístit vířivku poblíž obytných místností.
Nejlepší místo pro vířivku je to, ze kterého budete mít pěkný výhled do okolí. Ale pozor – současně by vám mělo poskytovat dostatek soukromí.
Pro vířivku musíte zajistit přívod elektrické energie a vody. Na zahradě to můžete mít o něco jednodušší – v podstatě pro začátek stačí i zahradní hadice a elektrický kabel, ale oku to lahodit nebude.
Nedejte příliš na vzhled vířivky a proč je důležitá velikost
Možná jste o tom dosud nepřemýšleli, ale na vířivce jsou podstatnější jiné věci než to, jak vypadá nebo jakou má barvu. Při výběru vířivé vany věnujte pozornost celkovému rozměru, druhu a množství izolace, kvalitě termokrytu a technologie nebo počtu čerpadel. U termokrytu je důležitý i způsob, jakým se odklápí.
Není to pravidlo, ale většinou to platí: čím větší vířivka, tím více poskytne prostoru pro vyšší nebo silnější osoby.
Stejně tak může být zavádějící množsví vody (počet litrů) ve vířivce. Každá vířivka, i když má stejné venkovní či vnitřní rozměry, má jinak zapuštěná a navržená sedadla. To pak může velmi zásadním způsobem ovlivnit celkový objem vody ve vířivce.
Často mohou být zavádějící i čísla maximálního počtu osob, pro které je vířivka určena.
Když je například uvedena kapacita vířivky 5 osob, neznamená to automaticky, že když se do ní posadí 5 dospělých, budou se cítit pohodlně. Dejte pozor na to, že některá sedadla mohou být určena určena spíše dětem. Vždy záleží na konkrétním výrobci a určitě doporučujeme si vybranou vířivku vyzkoušet.
Plánujete ve venkovní vířivce relaxovat i v zimě?
Čím vyšší vířivka, tím by měla být hlubší (většinou to platí), takže si budete moci lehnout tak, že vám z vody bude koukat jen hlava. Dostatečné ponoření do vody je velmi důležité pro komfortní koupel v chladných zimních měsících.
V mělké vířivce by vám z vody mohla vystupovat ramena, což je v mrazu nepříjemné a doma by vás za takovou vířivku nepochválili.
Stejně tak se ptejte dodavatele na to, jakou má vybraná vířivka izolaci. Zde platí čím více, tím lépe a čím silnější izolace, tím bude mít voda menší tepelné ztráty a tím méně spotřebuje vířivka elektrické energie na další ohřev vody.
Podrobně se informujte na trysky
U trysek každé vířivky jsou důležité tři věci: počet, druh a rozmístění.
V podstatě se dělí trysky na dva základní druhy – vodní a vzduchové. Vodní trysky se dále dělí na rotační, přímé a pulzační. Aby to nebylo tak jednoduché, každá tryska má jiný účinek a jinak působí na tělo.
Optimální je, když má vířivka kombinaci co nejvíce druhů trysek. Zajímat byste se měli i o možnost regulace jejich výkonu nebo způsob, jakým jsou uchycené ke skořepině vířivky.
Ale pozor, aby nedošlo k mýlce. Neplatí pravidlo, čím více trysek tím je lepší vířivka. Naopak – podstatný zde není počet, ale kombinace a správné rozmístění na lehátku či sedátku.
Nejlépe je opět vyzkoušet si vybranou vířivku v showroomu.
Počítejte s náklady na údržbu i elektřinu
Pro soukromé využití vířivky postačí měnit vodu 3x ročně. Kvalitu a čistotu vody hlídá regenerační systém vířivky se spolupráci s chemií.
Po každém použití budete pravděpodobně muset dopustit trochu vody a současně udržovat průběžně v čistotě i skořepinu vířivky. Určitou starost a čas budete muset věnovat i občasnému vyčištění kartušových filtrů. Proto byste měli mít někde v blízkosti dostupnou vodu.
Je také dobré se před vstupem do vířivky osprchovat, abyste z těla smyli pot a případné nečistoty. Doporučujeme se osprchovat i po koupání ve vířivce, zvláště pokud máte velmi citlivou pleť. U zahradních vířivek se nám osvědčily zahradní solární sprchy.
Moderní vířivky jsou provozně mnohem úspornější než ty, které byly na trhu před deseti lety. Pokud tedy máte starší vířivku, možná je na čase uvažovat o její výměně.
Náklady na elektřinu u vířivky závisí na mnoha faktorech, jako je množství vody, venkovní teplota, jak často budete vířivku používat, kvalita izolace a termoizolačního krytu a samozřejmě vašem tarifu a ceně elektřiny.
Kdybyste chtěli spočítat celkové roční náklady na provoz vířivky, nezapomeňte zahrnout všechny položky jako je voda, elektřina a prostředky pro úpravu a péči o vodu.
Pokud byste chtěli s výběrem vhodné vířivky pro váš byt, dům či zahradu pomoci, kontaktujte nás. Rádi vám poradíme. Můžete si také rovnou domluvit termín konzultace nebo nezávazné návštěvy v našem wellness showroomu. Těšíme se na vás!