Možná už nějaký čas přemýšlíte o tom, že si domů nebo do svého hotelu pořídíte saunu. Ale kterou, když saun je tolik druhů? Tradiční finskou saunu? A slyšeli jste už o bio-sauně? Ta představuje nový trend v saunování a vyznačuje se spojením nižší teploty a vysoké vlhkosti prostředí. To však nejsou jediné výhody, které vám bio-sauna může přinést…
Rozdíly jsou uvnitř, venku je nehledejte
Je to tak. Z venku vypadá bio-sauna naprosto stejně, jako kterákoli jiná sauna. Zde záleží jen na designu, který zvolíte a na tom, které materiály se vám líbí. Vnější obklad může být proveden z klasického dřeva, exotického dřeva nebo z dýhovaných desek Rohol.
Luxusní bio-sauny mohou být i částečně prosklené.
Možná vás teď napadne, proč vlastně nejsou sauny celé ze skla? Vždyť by to mohlo vypadat opravdu netradičně, zvláště v odpovídajícím moderním interiéru.
Důvod je ten, že dřevo je mnohem lepší izolant než sebekvalitnější sklo a dokáže přijímat teplo. Kdyby byla sauna celoskleněná, byly by v ní obrovské úniky tepla. Šla by vyrobit, ale asi byste se v ní necítili dobře – o nějakém soukromí by zde nemohlo být řeč.
Největší rozdíl mezi finskou a biosaunou je v saunových kamnech.
Kamna pro biosauny jsou konstrukčně náročnější než topidla pro klasické sauny. Obsahují navíc speciální výparník, kde se ohřívá voda. V dražších kamnech pro biosauny se voda do výparníku doplňuje automaticky – v těch obyčejných musíte vodu čas od času doplnit ručně.
V kamnech biosauny velmi často najdete i zabudované nebo zavěšené speciální nádobky pro aromatické esence.
Pokud ve finské sauně rádi využíváte pro akumulaci tepla saunové kameny, v bio-sauně tomu nic nebrání a můžete je používat také, topidlo na to je přizpůsobeno.
Další rozdíl je v saunové regulaci – ta musí umět v biosauně udržovat stabilní nejen teplotu, ale také vlhkost. K tomu využívá dvě čidla – čidlo teploty a čidlo vlhkosti.
Biosauna může být vestavěná do jakéhokoli prostoru nebo si ji můžete pořídit jako samostatně stojící kabinu. Není problém mít bio-saunu venku na terase nebo na zahradě. Naopak, saunování v přírodě je moderní a zdravé.
Minimální vnitřní rozměr se pro biosaunu doporučuje kolem 210 centimetrů. Důvodem je to, že nejlepší poloha z hlediska prohřívání těla je vleže.
Ale pokud máte v rodině nebo mezi hosty basketbalisty, možná raději pár centimetrů přidejte.
Psst! Teď vám prozradíme tajemství, které vám jiný prodejce pravděpodobně neřekne: protože je rozdíl v kamnech, je technicky možné proměnit v bio-saunu jakoukoli již existující saunu.
Nevyhovuje vám finská sauna? Biosaunu budete milovat!
Čím déle prodáváme sauny, tím více zjišťujeme, jak relativně velkému množství lidí nevyhovuje prostředí finské sauny. Například kardiakům a lidem s vysokým tlakem i malým dětem je finská sauna vyloženě zakázána.
Důvodem je samotné vnitřní prostředí, které finskou saunu charakterizuje:
- vysoké teploty kolem 90 – 110 °C
- velmi suchý vzduch
Tato kombinace extrémně rozšiřuje cévy v organismu a výrazně zvyšuje frekvenci srdce. To je skvělé, pokud jste dokonale zdraví. V případě, že trpíte kardiovaskulárními potížemi, může být finská sauna to poslední, co v životě zažijete. A teď ani trochu nežertujeme.
Bio-sauna je naopak pro lidské tělo mnohem vstřícnější.
Jedná se fakticky o kombinaci finské sauny a parní lázně. V biosauně na vás čeká takto vlídné prostředí:
- teploty vzduchu kolem 50 – 70 °C
- vlhkost prostředí v rozmezí 30 – 60 %
- možnost aromaterapie
Poznámka:
Někdy se můžete u bio sauny také setkat s nesprávným názvem parní sauna.
Vliv bio sauny na zdraví
Kombinace příjemné teploty a vysoké vlhkosti vzduchu přináší pro lidské tělo spoustu zdravotních výhod. Díky tomu jsou účinky biosauny na organismus mnohem vyšší, než kdybyste se potili jen ve finské sauně nebo relaxovali v parní lázni.
Saunovací cyklus je v bio sauně podobný, jako ve finské sauně. Pobyt v sauně by tedy neměl být delší než 10 až 15 minut. Vždy se však řiďte signály, které vám dává vaše vlastní tělo a pokud se vám začne motat hlava nebo se budete cítit slabě, vždy saunování ihned přerušte.
Stejně jako po saunování ve finské sauně i u biosauny následuje ochlazení. To by mělo být v rámci možnosti šokové. Proto doporučujeme postavit poblíž biosauny ochlazovací vědro nebo ochlazovací bazének. Ale dostatečně poslouží i studená sprcha.
Pokud byste se o způsobech ochlazování chtěli dozvědět více, pomůže vám tento článek.
Mezi konkrétní vlivy biosauny na vaše zdraví patří:
- zlepšení funkce srdce a kardiovaskulárního systému
- dokonalé uvolnění dýchacích cest kvůli vyšší vlhkosti
- rychlejší regenerace svalů díky teplu a páře
- zvýšení elasticity kůže, vyhlazení pleti a vyplavení nečistot z pórů
- posílení celkové imunity a zlepšení obranyschopnosti organismu
- prevence proti chřipce a nachlazení
- zlepšení stavu při alergiích nebo astmatu
- pomoc při bolestech svalů a kloubů
- uklidňuje, uvolňuje, pomáhá při stresu
- je vhodná pro dětský organismus i starší osoby
Aromaterapie v bio sauně léčí pomocí vůní
Speciální saunová kamna pro bio sauny mají možnost umístit do mističky vonné esence – ty nakapete do vody v misce a působením tepla se pak samovolně odpařují do prostoru sauny.
Saunová aromata se vyrábí buď chemickou cestou nebo na přírodní bázi. Těm doporučujeme dát přednost. Sortiment vůní do sauny lze zakoupit v různých velikostech balení – pro domácí sauny postačí malé balení o velikosti několika mililitrů a pro veřejné sauny existují ekonomická balení až 10 litrů.
Vlivem vůní na organismus se zabývá aromaterapie. Je prokázáno, že lidské tělo dokáže reagovat na různé vůně různým způsobem. Některé složky vůní například dokáží zmírnit stres, navodí rychlejší uvolnění nebo pomáhají léčit nachlazení a rýmu.
Voňavá léčivá pára se v biosauně rychle rozptýlí a díky teplem rozšířeným pórům dokáže lidské tělo přijímat éterické oleje mnohem intenzivněji – a to nejen dýcháním, ale celým povrchem kůže.
4 sauny v jedné kabině
Pokud jste dočetli až sem, je vám už jasné, co chceme říci tímto nadpisem. Technologie biosauny totiž umožňuje v jediné kabině provozovat celkem 4 druhy saun:
- suchá sauna (kamna nepoužívají výparník, teploty 30 – 110 °C a suchý vzduch)
- parní sauna (zapnutý výparník na kamnech, teploty 30 – 90 °C, vlhkost 20 – 70 %)
- aroma sauna (parní sauna + aromatické esence v kalíšku na výparníku)
- bylinná sauna (parní sauna + sušené bylinky na výparníku, které rozvoní celou saunu)
Zaujala vás biosauna? Než se pro ni napevno rozhodnete, přijeďte si ji nezávazně prohlédnout a vyzkoušet do našeho saunového showroomu v Praze – Uhříněvsi. Uvidíte několik druhů saun i infrasauny ve vnitřním i venkovním provedení. Kontaktujte nás a domluvte si termín návštěvy!