Přemýšlíte o tom, jaké by bylo mít vlastní wellness? Přijít z práce a ponořit se do teplé vody ve vířivce, nechat se masírovat spoustou vzduchových bublinek? Nebo si lehnout do příjemně vytopené sauny, odpočinout si a zbavit se stresu i starostí? Cesta k vlastnímu domácímu wellness je snadnější, než si myslíte – zvláště, pokud máte zahradu nebo alespoň terasu.
Nejlepší wellness je to, které roste s vámi
Jsou jen dva tipy lidí: jedni si mohou finančně dovolit wellness bez jakýchkoli omezení, ti druzí musí o tak velké investici přemýšlet. Společné mají obě skupiny to, že chtějí investovat do vlastního zdraví. Chtějí si vylepšit bydlení, užívat si život na maximum.
Zvláště nyní, v době kdy jsou veřejná wellness z důvodů covidových opatření uzavřená, přichází otázka domácího wellness na pořad dne. Kdoví na jak dlouho je konec tak oblíbeným wellness víkendům a výletům do aquacentra ve městě či na druhém konci republiky.
Domácí wellness je zkrátka jistota:
- nikdy vám ho nezavřou
- nemusíte se nikam trmácet desítky kilometrů (a zase zpátky)
- vstupné se neplatí
- můžete si užívat kdykoli máte chuť, bez ohledu na otevírací dobu
- máte úplné soukromí, nemusíte se v sauně mačkat s ostatními
- bude přesně takové, jaké jste si ho vysnili
Všechno to, co máte tak rádi v nejdražším hotelovém wellness, můžete mít doma na dosah ruky. Jen v menším měřítku (pokud tedy nejste maximalisté). Wellness uvnitř domu nebo bytu má však spoustu omezení a limitů. Tím největším jsou rozměry tj půdorys a technické řešení vaší nemovitosti. Žádná totiž není nafukovací.
Pokud své bydlení teprve plánujete, můžete společně s architektem wellness vhodně začlenit do plánů. Ale ve chvíli, kdy již bydlíte a nechcete se pouštět do rozsáhlé rekonstrukce a velkých stavebních změn, máte problém.
Problém s prostorem však perfektně řeší venkovní wellness.
Wellness na zahradě nebo na terase jsou stále oblíbenější. Ohromnou výhodou je to, že jednotlivé wellness prvky můžete postupně přidávat a počáteční investice nemusí být tak vysoká.
Navíc, pokud použijete správné materiály, můžete si užívat zahradní wellness po celý rok, bez ohledu na počasí.
Tip 1 – plánování wellness svěřte profesionálům
Přestože to vypadá, že návrh venkovního wellness zvládnete doma s papírem a tužkou, neměli byste nechat plánování svého budoucího zahradního ráje náhodě.
Každé wellness má určité zákonitosti, bez jejichž dodržení nebude fungovat. Například koutek s odpočinkovými lehátky by neměl být hned u vířivky, protože by vás mohl rušit hluk čerpadla. Architekt také naváže jednotlivé suché a mokré části wellness na sebe tak, aby dávaly smysl.
Na stránce Jak nejlépe postupovat pokud chcete domácí wellness vám poradíme 6 kroků, které byste neměli vynechat.
Tip 2 – začněte saunou, ta je srdcem každého wellness
Většina lidí si jako základ svého wellness pořídí vířivku. Zda je to dobrý nápad nebo ne, si netroufneme polemizovat. My však, na základě dlouholetých zkušeností s navrhováním a stavbou wellness, doporučujeme saunu.
Finská sauna má mnohem větší přínos pro vaše zdraví než whirlpool, navíc vám poskytne pocit úplného soukromí, které vám vířivka nedá. Stačí otevřít dveře sauny a obklopí vás příjemné teplo. Posadíte se na pohodlnou lavici ze dřeva africké vrby, opřete se o anatomicky tvarované zádové opěrky, zavřete oči a za pár minut budete cítit příval nepoznané energie. Ze sauny pak vyjdete dokonale odpočatí.
Pokud chcete něco víc než je finská sauna, je tu biosauna nebo kombinovaná sauna, která je spojením finské sauny a infrazářičů. Infrasauna není v zahradních wellness tak často zastoupena, ale i tu lze doporučit, zvláště pokud vám nebo vašim dětem nevyhovují vysoké teploty v klasické sauně.
Tip 3 – k sauně vždy patří ochlazovna
Wellness na zahradě umožňuje to nejlepší ochlazování, jaké příroda vymyslela. Jen si to představte: je prosinec a vy z příjemně vytopené sauny sledujete, jak se z nebe pomalu snáší vločky sněhu. Otevřete dveře, ze sauny se ven vyvalí oblaka páry, vy se rozeběhnete a skočíte do ledové vody vašeho koupacího jezírka. Lepší ochlazení neexistuje. A přesně takto to vymysleli v kolébce saunování ve Finsku.
Ano, uznáváme, koupací jezírko není levná záležitost. Takže tu máme další tipy, jak se po saunování ochladit a jak navrhnout venkovní ochlazovnu:
- polévací vědro: stačí zatáhnout za provázek a je to, automatický systém vodu opět dopustí
- ochlazovací vědro nebo bazének: prostorově nenáročné řešení, umožňuje ponořit celé tělo
- sprcha: stačí otočit kohoutkem o osvěžit se kapkami vody
- sníh nebo studený vítr: ochlazení umožní i sama příroda, spoléhat byste na ni neměli
Tip 4 – královnou vodní zóny je: vířivka!
Horká voda a tisíce vzduchových bublinek dokáží vytvořit prostředí, ze kterého se vám nebude chtít ven. Zvláště u zahradní vířivky je velmi důležité umístění. Vyberte si takové místo, kde budete mít výhled na nejhezčí části vaší zahrady.
U terasy bytu budete omezeni nosností podlahy, ale pokud najdete místo s krásným výhledem do okolí, vyhrajete jackpot.
Vířivku vybírejte pečlivě, přednost dejte těm, které jsou vyrobené v Evropě. V tomto článku se dočtete vše důležité o tom, jak vybrat vířivku.
Tip 5 – bez odpočinku není wellness
Možná vás to překvapí, ale každá wellness procedura znamená pro organismus určitou zátěž. Ať už to je sauna nebo vířivka, vždy byste poté měli svému tělu poskytnou dostatek času na odpočinek, načerpání síly a vstřebání všech účinků.
Odpočívárna je prostor, pod širým nebem nebo jako samostatná místnost, kde jsou pohodlná lehátka, zní tlumená hudba a voní vaše oblíbené éterické oleje. Relaxace, zklidnění mysli a aromaterapie by měly být závěrečnou součástí každé návštěvy vašeho domácího wellness.
Pokud o vlastním domácím wellness přemýšlíte, zastavte se v našem showroomu. Nezávazně si budete moci prohlédnout i vyzkoušet všechny wellness procedury, které jsme zde vyjmenovali, včetně funkční parní kabiny.
Rezervujte si termín své návštěvy, abychom vám mohli poskytnout dostatek soukromí, kontaktujte nás. Budete-li mít jakékoli dotazy ohledně návrhů či stavby wellness, rádi je s vámi probereme nad šálkem výborné kávy.